
MATI NARAVA
Uničujemo naravo?

Razvoj modre ekonomije bi bil odziv na osnovne potrebe vsakega posameznika, v skladu z razpoložljivimi sredstvi na lokalni ravni. To pomeni visoko proizvodnjo z manjšo porabo sredstev in energije ter brez ustvarjanja nerazgradljivih odpadkov. Na kratko, proizvajati samo tisto, kar je nujno.
BIOMIMETIKA. Osnova modre ekonomije je biomimetika – veda, ki se ukvarja s POSNEMANJEM NARAVE.
Narava velja za trajnostni sistem, ki svoje vire učinkovito in neprekinjeno uporablja in reciklira, za razliko od nas, ki s svojim načinom življenja in tehnologijo večino zavržemo ali poškodujemo.
To je trend, ki posnema načela in procese v naravi, z namenom zmanjševanja vplivov na okolje.
PRIMERI BIOMIMETIKE
Leta 1982 je nemški botanik Wilhelm Barthlott odkril, da ima lotusov cvet samočistilno površino in je vodoodbojen. Od tu se mu je porodila ideja – biomimetična barva Lotusan. To je barva, ki odbija vodo in je odporna na madeže celo več let.
V Južni Afriki so postavili poslovno stavbo, ki ima sistem prezračevanja, hlajenja in ogrevanja podobnega gnezdu, v katerem živijo termiti. Zunanji zrak vstopa v stavbo skozi več zračnikov in masa zgradbe ga segreva ali hladi, odvisno od tega, kaj je bolj vroče: beton ali zrak. S to zasnovo so v petih letih prihranili 3,5 milijonov dolarjev energije.
Srčne spodbujevalnike nadomeščajo nanocevke, ki prenašajo tok z zdravega tkiva na prizadeta območja srca. Navdih za to so znanstveniki našli s preučevanjem celičnih struktur, ki v srcih kitov zagotavljajo pretočnost.
Dober je tudi primer alge, ki povzroči, da bakterije začasno oglušijo in med seboj ne morejo komunicirati in tako ne širijo bolezni ali okužbe.
Kačji pastirji imajo sposobnost ustvarjanja energije s pomočjo zbiranja svetlobe, kar jih obvaruje pred UVA žarki.
Bambus je glede na svojo tehnično uporabnost neprekosljiv: nadomešča lahko tako cement kot tudi jeklo.
DELUJEŠ TRAJNOSTNO?
Pojem trajnostno razumemo kot ohranjanje naravnih virov, tako kakovostno kot količinsko, in velja za vse prebivalce planeta Zemlja ter za naslednje generacije. Trajnost omogoča ravnotežje med gospodarsko rastjo, skrbjo za okolje in socialnim varstvom.
Ekosistem moramo uporabljati trajnostno. ZAČNI PONOTRANJATI DOBRE EKO-PRAKSE.
Trajnostno ravnanje deluje z vključevanjem vseh družbenih sektorjev, politike, upravljanja, proizvodnje itd. in seveda s pomočjo državljanov na splošno, torej MENE IN TEBE.
Za začetek analizirajmo svoja življenja:
Pomen uporabe smetnjakov !!!

NOVE INFORMACIJE |
TRAJNOSTNO OKOLJE
Ohranjanje naravnih virov in razvoj človeka v smeri skrbi za okolje, v katerem živimo. O tem bomo še veliko govorili. Ne ustvarjaj neželenih vsebin, ne bodi neželena vsebina.
TRAJNOSTNO GOSPODARSTVO
Nanaša se na ustvarjanje bogastva v ustreznih količinah na različnih družbenih področjih. To pomeni, da ljudje lahko živijo dostojno in imajo na voljo vse potrebno, ne da bi pri tem morali uporabljati preveč embalaže.
Pazi, da pametno in na kreativen način porabiš svojo plačo, ne le prihraniš, ampak tudi paziš, za kaj denar porabljaš. Nauči se biti samostojna in znati oceniti, koliko je dejansko vreden nek predmet.
TRAJNOSTNA DRUŽBA
Nanaša se na sprejemanje vrednot, na primer vrednota narave in izobraževanja, torej izobraževanja ljudi do te mere, da lahko dostojno živijo.
Imeti sprejemljivo življenjsko raven ne pomeni, da potujemo okoli sveta, temveč da si lahko kdaj pa kdaj tudi kaj privoščimo.
Spodbuditi harmoničnega sobivanja in spoštovanja različnih kultur, ustrezne zdravstvene oskrbe, zaposlovanja in poštenega plačila za vse.
A ne pozabi, da je dela veliko, delovnih mest pa malo.
Sklep: usposabljamo te za delo freelancerja, ki je služba prihodnosti.

Kaj kupuješ?
Kakšen potrošnik si?
Nadzoruj svoja dejanja in si drzni biti bolj samokritična.
Naš planet je kot velika hiša. Razmisli, kako ga spoštuješ, varuješ in paziš nanj.
Pri nakupih in potrošnji ravnaj ODGOVORNO.
Nasveti:

- Tvoj nakup naj bo vedno odgovorno dejanje. V trgovinah kupuj lokalna in sezonska živila, izbiraj sveže namesto predelanih izdelkov. Shranjuj sadje in zelenjavo posebej: sadje namreč sprošča etilen, kar povzroči, da zelenjava hitreje gnije.
- Shranjuj meso in ribe v najbolj mrzlem kotičku hladilnika (tisti del, ki je najbližje zamrzovalnemu predalu) ali pa ju zamrzni, če ju ne boš takoj uporabila.
- Če želiš zmanjšati število odpadkov, se izogibaj izdelkom s prekomerno embalažo. Vedno izberi izdelke s certifikatom kakovosti ali s čim učinkovitejšo porabo energije ter izbiraj med biorazgradljivimi in okolju prijaznimi izdelki.
- Nakupuj izdelke iz pravične trgovine, saj boš na ta način zaščitila proizvajalce in delavce ter jim omogočila dostojno plačilo za opravljeno delo.
- Načrtuj svoje obroke – tako se boš izognila pogostim nakupom. Ne hodi po nakupih lačna.
- Iz ostankov hrane pripravi svoj naslednji obrok, zrelo sadje in zelenjavo pa uporabi za smoothie.
Kaj vse porabiš? …. Nekaj pametnih ekoloških nasvetov.
ENERGIJA
+ Ugašaj luči in električne aparate, ko jih ne uporabljaš.
+ Uporabljaj LED žarnice, ki svetijo 10-krat dalj časa.
+ Izkoristi vse ure dnevne svetlobe.
+ Preglej okna in vrata, če kje prepuščajo toploto. Namesti tesnila.
+ Izogibaj se sušenju perila s sušilcem. Oblačila bodo zdržala dalj časa in porabila boš manj električne energije.
+ Novejši pralni stroji operejo že v 30 minutah.
+ Ne postavljaj toplih jedi v hladilnik, saj tako porabi več energije za hlajenje.
+ Iz vtičnice popolnoma izključi aparate, ki jih ne uporabljaš, npr. računalnik, televizijo in mobitel s polno baterijo.
+ Mobilni telefon izklopi iz polnilnika takoj, ko je baterija polna.
… in še…


VODA
- Varčuj z vodo. Ne puščaj pipe odprte, ko si umivaš zobe ali lase, se tuširaš in briješ, ko pereš posodo ali si miliš roke.
- Zbiraj hladno vodo v vedru ali posodi, medtem ko čakaš, da priteče vroča voda.
- Preveri, da so pipe dobro zaprte in ne puščajo.
- Če imaš možnost, zamenjaj pipe v hiši za takšne, ki mešajo vodo in zrak, saj boš na ta način prihranila med 30 in 60 % vode.
- Tuširaj se, ne namakaj se v banji.
- Ne peri posode s polnim curkom vode, ampak uporabljaj zmernega.
- Ne uporabljaj zelo penečega detergenta za pomivalni stroj, saj ta za izpiranje porabi več vode.
- Straniščno školjko splakuj samo na kratko, kadar ni treba izprazniti celega kotlička … saj se razumemo 😉
ČIST ZRAK
+ Namesto da uporabiš avto ali motor, se raje sprehodi. Usedi se na kolo in uporabljaj javni prevoz.
+ Ko se pelješ z avtom, preklopi na varčni način in v višjo prestavo, saj tako porabiš manj goriva. Vozi z enakomerno hitrostjo, izogibaj se naglemu zaviranju in pospeševanju ali menjavi prestav. Če stojiš na mestu več kot minuto, ugasni motor.
+ Tudi hrup je onesnaževalec
Tišina je dobrina in pravica, ki jo moramo znati uživati.


DOMA
- Ločuj odpadke na organske, papir, plastično embalažo in steklo.
- Ne imej vklopljenega polnilca mobilnega ali brezžičnega telefona, tabličnega ali osebnega računalnika, ko je baterija polna.
- Ne zlivaj odvečnega olja, ki si ga uporabila pri kuhi, v kuhinjski odtok.
- Izogibaj se nakupu krožnikov, kozarcev in pribora za enkratno uporabo.
- Uporabljaj lastne vrečke in košare, ko greš po nakupih. Tako boš prihranila pri nakupu plastične vrečke, ki nato vedno konča v košu za smeti, na ulici ali v naravi.
- Vedno izklopi računalnik, tiskalnik in ostale naprave, ko končaš z delom. Če jih pustiš prižgane, predstavljajo dodaten strošek in nepotrebno porabo električne energije.
- Za zapiske in fotokopije uporabljaj recikliran papir.
- Zdravila s pretečenim rokom uporabe odnesi v lekarno, kjer imajo za to posebne zabojnike.
Plastični pokrovčki so izredno zaželeni. Narejeni so iz polietilena, gostega materiala, ki je precej kvaliteten in dragocen na trgu. Dobrodelne organizacije imajo od prodaje le-teh veliko korist.
SI VEDEL, DA MARSIKATERA DOBRODELNA ORGANIZACIJA S POMOČJO PRODAJE PLASTIČNIH ZAMAŠKOV SODELUJE V BOJU PROTI REDKIM IN ZAHRBTNIM BOLEZNIM?